AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Zaproszenie Grażyny Torbickiej, Dyrektor Artystycznej Festiwalu

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele – przed nami ósma odsłona Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Zaczynamy bardzo mocnym akcentem: Złotą Palmą z Cannes, „Zimowym snem” w reżyserii tureckiego twórcy Nuri Bilge Ceylana, należącego dziś do czołówki autorów współczesnego kina. Ten film, który jest  opowieścią o trudnym współistnieniu rożnych światów: tradycji i nowoczesności, dostatku i ubóstwa, erudycji i życiowej mądrości, charakteryzuje jednocześnie profil tegorocznych Dwóch Brzegów.

Z tą problematyką mierzą się: Ken Loach w „Klubie Jimmy’ego”, Atom Egoyan w „Pojmanych”, Andriej Zwiagincew w „Lewiatanie”, Benedict Erlingsson w „O koniach i ludziach”, Paolo Virzi w „Kapitale ludzkim”, a sposób na wyjście z najtrudniejszej nawet sytuacji pokazuje mistrz  Volker Schlondorff  w „Dyplomacji”.  

Współczesne kino udowadnia, że jego siłą  jest różnorodność kulturowa, tematyczna i stylistyczna. Można się o tym przekonać oglądając na festiwalu filmy fabularne i dokumentalne prezentowane w cyklu „Świat pod namiotem”.  Młodzi twórcy  czerpią z klasyków, ale jednocześnie dodają własne spojrzenie  i to odzwierciedla nasz niezależny, międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu jest mistrz kina realistycznego, szwedzki reżyser, scenarzysta i autor zdjęć Jan Troell. Uznawany za jednego z trzech największych szwedzkich reżyserów, obok Bergmana i Bo Widerberga, 82-letni Troell wciąż kręci filmy, potwierdzając słynne zdanie wypowiedziane przez 95-letniego Manoela De Oliveire, iż „młodość przychodzi z wiekiem”. Tę młodość ma też w sobie bohaterka mini-retrospektywy, 88-letnia Włoszka Lina Wertmuller. Wychowana u boku Federico Felliniego jest pierwsza reżyserka w historii kina nominowaną do Oscara. Do artystycznej  młodości dojrzewa Małgorzata Szumowska, dlatego również jej twórczość prezentujemy w tym roku na festiwalu. Od pierwszych etiud studenckich po sukces filmu „W Imię..”, pokazywanego w głównym konkursie festiwalu w Berlinie, gdzie Szumowska otrzymała nagrodę Teddy dla artysty odważnie podejmującego trudne, kontrowersyjne tematy.

Odwagę artystyczną reprezentuje kolejna kobieta, reżyserka, autorka zdjęć oraz filmów fabularnych i dokumentalnych – Pirjo Honkasalo. W Finlandii skąd pochodzi, otrzymała wszystkie możliwe nagrody. Pokazujemy jej słynną trylogię dokumentalną, gdzie sacrum ściera się z profanum, a także najnowszy film fabularny „Betonowa noc”. Mam nadzieje, że dla wielu spotkanie z twórczością  Honkasalo będzie odkryciem tego festiwalu.

Bohaterem retrospektywy aktorskiej jest Andrzej Chyra. Artysta o bardzo ciekawej osobowości i talencie, który pozwala mu z takim samym sukcesem podejmować wyzwania filmowe i teatralne.

Do programu tegorocznych Dwóch Brzegów włączyliśmy także filmy dokumentalne które pokazują przemiany jakie zaszły w Polsce na przestrzeni 25 lat wolności. Wybraliśmy przede wszystkim filmy, których twórcy sportretowali nieprzeciętne osobowości polskiej kultury. „Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego  to historia życia Czesława Niemena, „Bard” Katarzyny Koscielak – opowieść o Jacku Kaczmarskim, „Przyjaciele na 33 obroty” Grzegorza Brzozowicza – historia przyjaźni dwóch wybitnych grafików, Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego.

W cyklu „Muzyka – moja miłość”  pokażemy premierowo film „O Samba”, a jego reżyser Georges Gachot opowie o kulisach powstawania tego dokumentu.

Jak zawsze nasi goście z Polski i ze świata oraz nasi widzowie spotykać się będą w Cafe Kocham Kino. Odbędą się Lekcje kina z udziałem: Allana Starskiego, Pawła Pawlikowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Tadeusza Sobolewskiego, Bogdana Dziworskiego oraz spotkania literackie w Kuncewiczówce.

Wydarzeniem weekendu otwarcia będzie pokaz zrekonstruowanej wersji filmu „Brzezina”, na który osobiście zaproszą twórca filmu Andrzej Wajda i odtwórczyni jednej z głównych ról Emilia Krakowska. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz spotkają się także z widzami Kina za Rogiem, które zagości po raz pierwszy w Domu Kultury w Kazimierzu i Janowcu.

Każdy dien festiwalu przyniesie coś ciekawego i niepowtarzalnego, i dlatego trzeba tu być z nami.

Bardzo dziękuję wszystkim naszym wspaniałym sponsorom, partnerom, patronom medialnym, którzy tak jak my wierzą, że często to, co wydaje się niemożliwe,  jest możliwe – zorganizowanie festiwalu filmu i sztuk innych w miejscu, gdzie nie ma kina.

Niech żyje pasja, wyobraźnia i profesjonalizm! Zapraszamy na nasz Mały-Wielki Festiwal: Dwa Brzegi 2014.

Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow