AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Majewski i Alighieri na Dwóch Brzegach

Niewidomy operator, polski Dante Alighieri, zderzenie biednych i bogatych – czyli kolejny dzień festiwalu Dwa Brzegi.

Północ kontra południe. Retrospektywę Liny Wertmüller rozpocznie „Dobrze znaczy źle” – humorystyczny film opowiadający o grupie młodych ludzi przeprowadzających się z południa Włoch do Mediolanu. Namaszczona przez samego Federico Felliniego Wertmüller (była jego asystentką na planie „Osiem i pół”) jest pierwszą w historii kobietą nominowaną do Oscara w kategorii najlepszy reżyser.

Język, rzeczywistość, życie rodzinne czy polityczne – zawsze diabeł ukryty jest w szczegółach. Na Dwóch Brzegach Bohdan Zadura, autor poematu „Cisza” i tomu „Nocne życie”, opowie o tajnikach pisarskiego warsztatu. Wyspecjalizowany w codziennej poetyckiej rejestracji Zadura tworzy nie tylko poezję, ale też zamykający aurę ostatnich dekad dokument historyczny.

Panos H. Koutras, reżyser kultowego „Ataku gigantycznej musaki”, powraca z kolejną intrygującą produkcją. W pokazywanym na Dwóch Brzegach filmie „Xenia” prezentuje współczesną grecką odyseję w konwencji realizmu magicznego.

„Dante odrodził się w Polsce” – pisała przy okazji premiery „Psiego pola” o Lechu Majewskim zagraniczna prasa. Film o mężczyźnie zafascynowanym „Boską komedią” zachwycił już publiczność w Europie, teraz ma szansę zrobić to samo na Dwóch Brzegach. Reżyser „Ogrodu rozkoszy ziemskich” i „Młyna i krzyża” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu pojawi się osobiście i spotka się z widzami po projekcji filmu.

Czy operator filmu może być niewidomy? W pokazywanym premierowo na festiwalu dokumencie Sebastiána Alfiego „Gabor” śledzimy historię tytułowego autora zdjęć, który stracił wzrok. Choć wydawało mu się to niemożliwe, po latach spełniają się jego marzenia – udaje mu się stanąć za kamerą jeszcze jeden raz.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow