Czytelnicy, którzy mieli do czynienia choćby z odrobiną bogatego dorobku literackiego Bohdana Zadury, doskonale wiedzą, że jest on poetą niezwykle wyczulonym na detal.
Język, rzeczywistość, życie rodzinne czy polityczne, wszystko jedno – zawsze diabeł ukryty jest w szczegółach. Czytelnicy, którzy czytali Marcela Prousta, też coś o tym wiedzą. Do najwybitniejszych realizacji Zadurowego zapisu pamięci należy niewątpliwie jego poemat „Cisza” – zdaniem wielu krytyków i badaczy literatury jeden z najważniejszych utworów poświęconych tamtemu czasowi. W ostatnich dekadach Zadura wręcz wyspecjalizował się w codziennej poetyckiej rejestracji, wzbogacając zapis dnia codziennego zapisami snów. Trudno wyrokować, co stanie się z jego poezją za sto lat, ale jedno jest pewne – będzie ona ważnym dokumentem historycznym. Bo także po to jest literatura.
BOHDAN ZADURA – Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako poeta debiutował w 1962 na łamach dwutygodnika „Kamena”. Wieloletni redaktor kwartalnika „Akcent”, od 2004 redaktor naczelny „Twórczości”. Współpracuje z „Literaturą na Świecie”, publikuje w większości polskich czasopism literackich i kulturalnych. Autor przekładów z angielskiego, węgierskiego, rosyjskiego i ukraińskiego (antologia „Wiersze zawsze są wolne”). Laureat Nagrody im. Stanisława Piętaka (1994) oraz Nagrody im. Józefa Czechowicza (2010). Wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Puławy (2010). Za tom „Nocne życie” uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (2011).
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Oddział Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, ul. Małachowskiego 19
www.facebook.com/DomKuncewiczow
www.mnkd.pl
PARTNERZY PROJEKTU
ZNAJDŹ NAS