AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Autorskie kino Pirjo Honkasalo

Łączy sacrum z profanum, zmusza do refleksji, ale jednocześnie Pirjo Honkasalo nie pozostawia wątpliwości, kto stoi za sukcesem jej produkcji – podczas realizacji swoich projektów jest nie tylko reżyserką, ale także scenarzystką, operatorką i montażystką. Na Dwóch Brzegach zobaczymy pięć filmów fińskiej reżyserki.

Po wysokobudżetowym „Tulipää”, jednym z najdroższych filmów w historii fińskiej kinematografii, w twórczości Honkasalo nastąpił zwrot. Artystka zajęła się minimalistycznymi dokumentami, a ich najlepszym przykład jest pokazywana na Festiwalu trylogia o Świętości i Szatańskości. Składające się na nią „Mysterion”, „Tanjuska i 7 diabłów” oraz „Atman” to kameralne filmy opowiadające o jednostkach lub małych społecznościach, a jednocześnie portretujące duchową kondycję współczesnego świata.

W pokazywanych na Dwóch Brzegach „3 pokojach melancholii” Honkasalo w niezwykły sposób opisuje konflikt rosyjsko-czeczeński. Tytułowe trzy pokoje to trzy poetyckie podróże w głąb świata emocjonalnego małych Rosjan i ich muzułmańskich sąsiadów. Każdy z nich to odrębna część filmu i zarazem inna perspektywa. Kadrom towarzyszy sugestywna muzyka Sanny Salmenkallio, w której wykorzystano motywy chórów cerkiewnych.

Retrospektywę Pirjo Honkasalo zwieńczy adaptacja powieści znanej fińskiej pisarki, Pirkko Saisio „Betonowa noc”. Film opowiadający historię dwóch braci włóczących się po mrocznych ulicach Helsinek został okrzyknięty w Finlandii najlepszym filmem 2013 roku i nagrodzono go sześcioma statuetki Jussi (tamtejszy odpowiednik Orłów).

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zapraszamy na trzy kobiece retrospektywy reżyserskie – obok Pirjo Honkasalo, również Małgorzaty Szumowskiej i Liny Wertmuller.

Szansa na zobaczenie filmów już niedługo. Na Festiwal Dwa Brzegi zapraszamy już od 2 do 10 sierpnia!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow