Na tegorocznych Dwóch Brzegach nie zabraknie filmów krótkometrażowych. W Kazimierzu będzie można zobaczyć najnowsze, często premierowe, profesjonalne produkcje poniżej 60 minut, które prawdopodobnie nie trafią do szerszej dystrybucji.
Filmy krótkometrażowe to często sztuka sama w sobie, bowiem potrzeba niezwykłej precyzji, by opowiedzieć niekiedy skomplikowaną historię w czasie kilkunastu czy kilkudziesięciu minut. Takie wyzwanie uwielbiają podejmować nawet zawodowi filmowcy, czego dowodem jest sekcja „Na krótką metę”.
Podczas 8. edycji festiwalu pokażemy „1989”, film Michała Bielawskiego zrealizowany z okazji obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce po II Wojnie Światowej. Reżyser portretuje w nim zmiany w mentalności Polaków na tle wydarzeń z tytułowego roku. Polityka będzie również motywem przewodnim „Ostatków” Andrzeja Fidyka i „Pocztówek z Republiki Absurdu” Jana Holoubka, które opowiedzą odpowiednio o ostatnim zjeździe PZPR i kuriozalnej rzeczywistości PRL-u.
Temat rodziny eksplorować z kolei będą „Album rodzinny” i „Fiord wielorybów”. Ta pierwsza produkcja w reżyserii Andrzeja Titkowa opowiada burzliwą historię dwóch żydowskich rodów z Lublina. Za drugą odpowiada islandzki filmowiec Guðmundur Arnar Guðmundsson, który snuje opowieść o dwóch braciach zamieszkujących odległy fiord.
Fani zespołu „Cool Kids of Death” nie mogą przegapić dwóch filmów Piotra Szczepańskiego – „Generacja C.K.O.D” i „C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji”. Polski reżyser najpierw przedstawia dwa lata życia z zespołu i idee stojące za jego muzyką, po to by dekadę później do tematu powrócić i pokazać, ile się zmieniło – zarówno w muzyce, jak i na świecie.
„Przyjaciele na 33 obroty” Grzegorza Brzozowicza opowiedzą zaś historię przyjaźni Stanisława Zagórskiego i Rosława Szaybo, dwóch światowej sławy grafików pochodzących z Polski. Sekcję „Na krótką metę” dopełnią animowane projekty Jerzego Kuci („Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”) i Roberta Löbela („Wiatr”).
Mały-Wielki Dwa Brzegi już od 2 sierpnia.
« Małe Cannes na Dwóch Brzegach Autorskie kino Pirjo Honkasalo »
ZNAJDŹ NAS