AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Małe Cannes na Dwóch Brzegach

Pięć filmów prezentowanych w konkursie głównym 67. Festiwalu w Cannes – w tym nagrodzony Złotą Palmą „Zimowy sen” -  znalazło się w programie 8. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Zostaną zaprezentowane w ramach sekcji „Świat pod namiotem”.

„Dzikie historie”, „Cuda”, „Lewiatan” i „Pojmani” to tytuły, które konkurowały ze zwycięskim obrazem Nuri Bilge Ceylana o Złotą Palmę.

„Pojmanych” w Kazimierzu Dolnym publiczność zobaczy premierowo. W swoim thrillerze Atom Egoyan uważnie analizuje destrukcyjny wpływ, jaki porwanie dziecka ma na relacje bohaterów i obnaża skomplikowane więzy łączące ofiarę, jej rodzinę, oprawcę i śledczych.

Nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz „Lewiatan”  to pozornie typowa opowieść o zmaganiu się z pychą i despotyzmem władzy. Rozgrywa się jednak na tle monumentalnego krajobrazu, którego najbardziej niepokojącym elementem jest tytułowy Lewiatan – szkielet wieloryba leżący na plaży wśród skał.

„Cuda” (Grand Prix w Cannes) w intymny sposób łączą realizm z bajkowym okrucieństwem. Film zainspirowany jest rodzinną historią  Alice Rohrwacher, reżyserki. Ekranowa rodzina jest szczególna. W wieku 12 lat dziewczynka praktycznie sama prowadzi gospodarstwo. Swojemu gwałtownemu ojcu, pochodzącemu z Niemiec, zastępuje syna, którego ten nigdy nie miał. Trzy młodsze siostry posłusznie pracują pod jej okiem. Nikt z zewnątrz nie może się jednak dowiedzieć, czym się zajmują.

Łącznie w ramach sekcji „Świat pod namiotem” publiczność zobaczy 35 filmów, 14 tytułów będzie miało polskie premiery w Kazimierzu Dolnym. Do zobaczenia na Małym-Wielkim Festiwalu od 2 do 10 sierpnia.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow