AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Niedziela na Dwóch Brzegach

„Brzezina” po cyfrowej rekonstrukcji, premiera „Dyplomacji” Volkera Schlöndorffa, „Lekcja kina” Tadeusza Sobolewskiego i pokazy pod gołym niebem – po mocnym otwarciu Dwa Brzegi nie zwalniają tempa.

Podczas festiwalu zobaczymy „Brzezinę” Andrzeja Wajdy w „odświeżonej” wersji. Choć zrealizowana w 1970 roku opowieść o żyjących na prowincji dwóch braciach ma wymiar uniwersalny i jest wciąż aktualna, czas niestety nie oszczędził taśmy filmowej. Cyfrowa rekonstrukcja pozwala na nowo docenić światło, barwę i niezwykłą plastyczność zdjęć Zygmunta Samosiuka. W pokazie weźmie udział Andrzej Wajda oraz grająca jedną z głównych ról Emilia Krakowska.

Premierowo zobaczymy również „Dyplomację” Volkera Schlöndorffa. Osadzona w czasach II Wojny Światowej opowieść o negocjacjach niemieckiego generała i szwedzkiego konsula pokazuje, że o przegraniu lub wygraniu wojny często decydują nie żołnierze na froncie, lecz oddalone od pola walki jednostki podejmujące decyzje. Reżyser nagrodzonego Złotą Palmą i Oscarem „Blaszanego bębenka” zachwycił już swoim najnowszym filmem publiczność tegorocznego Berlinale.

W rytmach brazylijskiego tańca rozpoczniemy sekcję „Muzyka – moja miłość”. Widzów Dwóch Brzegów czeka polska premiera filmu „O samba”. Reżyser Georges Gachot jest jednym z gości tegorocznej edycji.  Tytułowa samba to nie tylko zmysłowe ruchy biodrami, ale też nieodłączna część brazylijskiej kultury. Dokument odczarowuje wizerunek jako gospodarza Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

„Czas jest otwarty” – przed laty pisał Henri Bergson. „Kino jest jedyną sztuką, która pozwala to zobaczyć i pojąć” – dodaje Tadeusz Sobolewski. Jeden z najwybitniejszych krytyków filmowych podczas swojej lekcji kina zabierze nas w podróż po filmach Antonioniego, Resnais, Ozu i Hasa – po kinie, które polega na „widzeniu” a nie „działaniu”.

Czy coś może być lepsze od seansu pod gołym niebem? Przekonamy się dziś wieczorem. Projekcją filmu „Tylko kochankowie przeżyją” zacznie swoją działalność Kino Perła. Na Małym Rynku będzie można zobaczyć, jak Jim Jarmusch rozprawia się z popularnym w ostatnich latach tematem wampirów. Reżyser takich filmów, jak „Nieustające wakacje” i „Inaczej niż w raju” snuje stylową, melancholijną opowieść o trwającej wieki miłości krwiopijców.

Dwa Brzegi to także okazja do rozmowy. Po projekcjach „Powrotów Szymona” i „Albumu rodzinnego” zapraszamy do Cafe Kocham Kino na spotkanie z Katką Reszke i Andrzej Titkowem.

Podczas 8. edycji Dwóch Brzegów pokażemy 90 fabuł i 60 filmów konkursowych. Zachęcamy do odwiedzenia E-SKLEPU. Mały-wielki festiwal potrwa do 10 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow