AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Romans wszech czasów

Film i muzyka, czyli związek doskonały. Dziś o godz. 20:30 Młoda Polska Filharmonia rozpocznie muzyczną podróż, sekcja „Muzyka – moja miłość” wyznaczy kolejne przystanki.

Młoda Polska Filharmonia w Koncercie Otwarcia zaprezentuje znane z „Gwiezdnych wojen” utwory Johna Williamsa, skomponowaną do „Władcy pierścieni” muzykę Howarda Shore oraz motywy z „Piratów z Karaibów” Klausa Badelta. Podczas koncertu nie zabraknie również muzyki polskich kompozytorów, m.in. Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. W skład orkiestry wchodzi 39 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni wyższych. Jej dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Adam Klocek, współtwórca nagrodzonej Grammy płyty „Night in Calisia”.

Wśród filmów sekcji „Muzyka – moja miłość” fani Nicka Cave’a nie mogą przegapić „20 000 dni na Ziemi” – debiutu Iain Forsyth i Jane Pollard. Dwudziestotysięczny dzień życia muzyka stanowi idealną okazję do stworzenia filmowego portretu artysty. Reżyserzy łączą elementy dokumentalne i fabularne tak, by jeden fikcyjny dzień odzwierciedlił losy i muzyczną karierę Cave’a.

W „Bardzie” Katarzyny Kościelak przyjrzymy się postaci Jacka Kaczmarskiego, w „Granatowym zeszycie” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk na nowo poznamy Witolda Lutosławskiego. Wśród filmów tej sekcji znajdą się też dwa obrazy z Warszawą w tle. Pierwszy z nich „Nowa Warszawa” za pomocą szlagierów wykonywanych przez Stanisławę Celińską i Royal String Quartet przedstawi wyjątkową, do głębi osobistą panoramę miasta. Dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena była powodem do stworzenia przez Krzysztofa Magowskiego „Snu o Warszawie”. Filmu, który poszukuje odpowiedzi na pytanie, kim był Artysta, którego głos kolejne pokolenia przyprawia o dreszcze.

W „Pożegnaniu z Trianą” i „Pieśniach odkupienia” Amandy Sans Panting muzyka opowiada przejmujące historie zwykłych ludzi. W pierwszym filmie będzie to opowieść rozkochanych we flamenco Romów, wypędzonych z tytułowej dzielnicy Sewilli, w drugim  resocjalizowanych poprzez muzykę więźniów zakładu karnego w Kingston. Odsiadujący wyroki stają się twórcami reggae. Bo, jeżeli ktoś miał wątpliwości, to muzyka łagodzi obyczaje.

Koncert otwarcia odbędzie się na Dużym Rynku o godz. 20:30.

Beata Poprawa, Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow