Wybór kina autorskiego, artystycznego i niezależnego, ze szczególnym naciskiem na młode kino europejskie to sekcja „Świat pod namiotem”. W tym roku prym wiodą premiery wyselekcjonowane na wiodących festiwalach, m.in. w Wenecji, San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie czy Cannes.
„Chciałem stworzyć uniwersalną opowieść, aby każdy, bez względu na orientację i na fakt, czy widzi, czy jest niewidomy, mógł odnieść się do tego, przez co przechodzi bohater” – mówi Daniel Ribeiro, reżyser filmu „W jego oczach”. Obraz wyróżniony nagrodą FIPRESCI w sekcji Panorama podczas Berlinale zobaczy również publiczność na Dwóch Brzegach. W tegorocznym programie znalazł się film „Metalhead”, heavymetalowa opowieść o dojrzewaniu. Jej reżyser Ragnar Bragason to jeden z najpopularniejszych i najbardziej docenianych przez islandzkich krytyków filmowiec młodego pokolenia.
W Kazimierzu Dolnym swoją premierę będą miały: „The Dog” – dokument opowiadający o Johnie Wojtowiczu, pierwowzorze bohatera słynnego „Pieskiego popołudnia” – oraz opowieść Sebastiána Alfiego „Gabor”. Coś dla siebie znajdą także wielbiciele poezji. Co się dzieje, gdy młody poeta, Paul Susser, spotyka w małej kawiarni swojego mistrza, tytana dwudziestowiecznej literatury Samuela Becketta? O takiej sytuacji opowiada „Spotkanie z młodym poetą”.
Cztery lata po świetnie przyjętym kryminale zatytułowanym „Biegacz” Benjamin Heisenberg sięga po konwencję buddy film. W programie Dwóch Brzegów znalazł się jego ostatni film „Superegos”. W Kazimierzu Dolnym odwiedzimy Paryż. „Dworzec Północny” (reż. Claire Simon) to filmowa oda na cześć największego i najbardziej zatłoczonego dworca Gare du Nord oraz odwiedzającej go multikulturowej zbiorowości.
Scenariusz filmu „Jak wiatr” (reż. Marco Simon Puccioni) jest luźno inspirowany życiem Armidy Miserere, dyrektorki więzienia, która stale pracowała z najgorszymi kryminalistami, terrorystami, członkami mafii. Film ma postać przedśmiertnego wspomnienia zgłębiającego najważniejsze wydarzenia jej życia w poszukiwaniu wyjaśnienia otaczającej ją tajemnicy. W sekcji „Świat pod namiotem” znalazł się również polski akcent. „Powroty Szymona” Sławomira Grünberga i Katki Reszke to opowieść o człowieku, który sam o sobie powiada, że „kolekcjonuje pamięć”.
Łącznie w ramach sekcji „Świat pod namiotem” publiczność zobaczy 35 filmów, wśród nich pięć tytułów prezentowanych w konkursie głównym 67. Festiwalu w Cannes, w tym uhonorowany Złotą Palmą „Zimowy sen”.
« Wieczorne Kino Perła Warsztaty fotograficzne – nabór zgłoszeń »
ZNAJDŹ NAS