AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Oniryczne „Psie pole” Lecha Majewskiego na Dwóch Brzegach

„Dante odrodził się w Polsce” – pisały o Lechu Majewskim  włoska prasa. „Psie Pole”, film o mężczyźnie zafascynowanym „Boską komedią”, zachwycił już publiczność w Europie. Jak zareaguje na niego polska widownia, przekonamy się podczas pokazu specjalnego na Dwóch Brzegach. Reżyser będzie gościem 8.  edycji Festiwalu.  

Poezja, samotność i mary senne. Adam, główny bohater „Psiego pola”, jest wykładowcą specjalizującym się w literaturze symbolicznej i twórczości Młodej Polski. Od nużącej codzienności odciąga go lektura „Boskiej komedii” Dantego. Próbując zapomnieć o problemach, bierze tabletki nasenne i trafia do pełnego enigmatycznych wizji świata snu.

„Psie pole” zamyka trylogię Lecha Majewskiego, w której prowadzi on dialog z wielkimi artystami. Przed poematem Dante Alighieriego reżyser brał na warsztat słynny tryptyk Hieronima Boscha („Ogród rozkoszy ziemskich”) i obraz „Droga krzyżowa” Pietera Bruegla Starszego („Młyn i krzyż”). Lech Majewski nad Wisłą jest często niedoceniany, choć jego obrazy cieszą się dużą popularnością za granicą. Dwa Brzegi w 2010 roku jako pierwszy festiwal w Polsce zorganizowały retrospektywę tego wybitnego artysty.

Na pokaz „Psiego pola” wraz z udziałem twórcy i 8. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą zapraszamy w dniach 2-10 sierpnia.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow