AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Burzliwy Kazimierz

Ostatnia i chyba najbardziej enigmatyczna sztuka Williama Shakespeare’a. „Burza” nazywana jest komedią, z czym twórcy teatralni uwielbiają się nie zgadzać.

Tę drogę obrał również Krzysztof Warlikowski, jeden z czołowych twórców polskiego teatru, specjalista od inscenizacji dramatów Shakespeare’a. Spektakl zrealizowany w warszawskim Teatrze Rozmaitości to opowieść o barbarzyństwie współczesnego świata. Ubrana w dzisiejszy kostium inscenizacja, odarta z baśniowości, podejmuje tematy aktualne. W „Burzy” Warlikowski zastanawia się dokąd może prowadzić chęć panowania człowieka nad innym, jaka jest kondycja człowieka w rozbitym systemie wartości i czy miłość nie jest jedynie transakcją handlową w wyjałowionej rzeczywistości.

Warlikowski stworzył przestrzeń niezwykle plastyczną, mroczną i naznaczoną cierpieniem. Do realizacji zaprosił stałych współpracowników: za scenografię odpowiada Małgorzata Szczęśniak, muzykę skomponował Paweł Mykietyn. W rolach szekspirowskich bohaterów możemy zobaczyć między innymi: Andrzeja Chyrę, Magdalenę Cielecką, Adama Ferencego, Jacka Poniedziałka oraz Stanisławę Celińską.

Burza dzisiaj o godzinie 13.30 w Kinie Pod Srebrną Gwiazdą.

Marcin Miętus, Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow