AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

3, 2, 1… Akcja!

„Jesteśmy takimi szaleńcami, którzy zdecydowali się zorganizować festiwal w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu nad Wisłą, w miejscach, w których nie ma kina” – tak rozpoczęła uroczyste otwarcie Festiwalu Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna.

Festiwal zawsze miał szczęście, biorąc pod uwagę dobór filmów prezentowanych publiczności. „Mamy nosa” – z dumą przyznała Grażyna Torbicka. „W zeszłym roku otwieraliśmy filmem „W kręgu miłości”, jak się później okazało zdobywcą Europejskiej Nagrody Filmowej. Zamykaliśmy „Wielkim pięknem”, które zdobyło niemal wszystkie możliwe nagrody. Mam nadzieję, że w tym roku nasze filmy czekają podobne sukcesy.”

„Przygotowaliśmy ok. 80 filmów pełnometrażowych, aż 16 z nich to polskie premiery, niektóre pojawią się tylko tutaj” – mówiła Dyrektor Programowa, Urszula Strzelczyk-Piasecka, która wspomniała również o filmach biorących udział w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. „61 krótkich filmów, składających się na zróżnicowany tematycznie program, zostało wyselekcjonowanych z ponad 450 zgłoszeń. Z doświadczenia wiemy, że wybory Niezależnego Jury przekładają się na dalsze sukcesy wyróżnionych filmów, tak było np. z zeszłorocznym zwycięzcą, „Mazurkiem” Julii Kolberger.”

W tym roku Festiwal przeszedł metamorfozę. Ma nową, minimalistyczną szatę graficzną autorstwa Zuzanny Rogatty. Dwa Brzegi współpracują również z Kinem za Rogiem, inicjatywą wspierającą małe kina w niewielkich miejscowościach. Bogusław Bojczuk, Dyrektor Festiwalu przypomniał o dotychczasowych osiągnięciach  – przyznanej poprzedniej edycji nagrodzie Najlepszy produkt turystyczny National Geographic Traveler Organizatorzy, pracownicy, wolontariusze nie mają zamiaru spocząć na laurach! Festiwal rusza pełną parą!

Krystian Buczek, Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow