AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Siła dyplomacji

Nie czołgi, ale słowa – jak pokazuje „Dyplomacja” – są najpotężniejszym wojennym orężem. Najnowszy film Volkera Schlöndorffa premierowo na Dwóch Brzegach.

Jest 25 sierpnia 1944 roku. Adolf Hitler, choć jeszcze o tym nie wie, za dwa dni będzie musiał ogłosić kapitulację. Do okupowanego Paryża wkraczają alianci, a naziści nie mając szans na utrzymanie miasta, planują zrównać je z ziemią. Zabytkowe budynki i mosty są zgodnie z planem przygotowane do wysadzenia w powietrze, a Hitler wypowiada swoje słynne: „Czy Paryż płonie?” Stolica Francji wbrew zaleceniom Führera nie zostaje jednak zniszczona. Dlaczego mający wydać rozkaz zniszczenia miasta Dietrich von Choltitz, odmówił jego wykonania? Co było ważniejsze od jego lojalności wobec III Rzeszy? Jaka była w tym rola szwedzkiego konsula Raoula Nordlinga? Odpowiedzi m.in. na te pytania szuka w pokazywanej premierowo na Dwóch Brzegach „Dyplomacji” Volker Schlöndorff.

Gdyby za historię potencjalnego zniszczenia Paryża odpowiedzialne byłoby Hollywood, na pewno nie zabrakłoby spektakularnych strzelanin i wybuchów. Tymczasem niemiecki reżyser znajduje emocje i napięcie gdzie indziej – w pomieszczeniu, w którym negocjacje prowadzą generał von Choltitz i konsul Raul Nordling. Opierający się na częstych zwrotach akcji pojedynek dwóch osobowości to nie tyle kameralny dramat, co trzymający w napięciu do samego końca teatralny thriller. Nagrodzony Złotą Palmą i Oscarem za „Blaszany bębenek” reżyser pokazuje, że wbrew pozorom dalsze losy Niemiec nie ważą się na froncie, ale decydują o nim niezaangażowane bezpośrednio jednostki.

„Dyplomacja” to kolejny po „Strajku” zaangażowany politycznie obraz Schlöndorffa. Reżyser zaliczany do grona twórców nowego kina niemieckiego nie boi się poruszać czarnych kart historii swojego kraju, niejednokrotnie podejmując temat nazizmu czy terroryzmu. Ponoć jednym z najtrudniejszych momentów w jego życiu była szkolna projekcja „Nocy i mgły” Alaina Resnais, słynnego dokumentu o znajdujących się na terenie Polski obozach zagłady, po zrealizowaniu którego artysta zaczął zastanawiać się nad problemem niemieckiej tożsamości.

Projekcja „Dyplomacji” o godz. 18:00 w Energetycznym Kinie PGE.

Dawid Rydzek, Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow