AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Złota Palma z Cannes w dniu otwarcia Festiwalu Dwa Brzegi

Już 2 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się 8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dzięki współpracy z Film Point Group w dniu otwarcia zapraszamy na pokaz znakomitego filmu, który zdobył Złota Palmę festiwalu w Cannes.

„Zimowy sen” („Winter Sleep”), którego autorem jest turecki twórca Nuri Bilge Ceylan, zachwycił Jane Campion – przewodnicząca jury, krytyków, którzy przyznali mu nagrodę Fipresci oraz publiczność. W przeszłości Ceylan dwukrotnie zdobył Srebrna Palmę – Grand Prix Cannes za filmy „Uzak” (2002) i „Pewnego razu w Anatolii” (2011), a za film „Trzy małpy” (2008) również w Cannes otrzymał nagrodę za najlepsza reżyserię.

Bohaterem „Zimowego snu” jest były aktor (w tej roli Haluk Bilginer), który wśród wzgórz Kapadocji prowadzi hotel. Bogaty, inteligentny, wykształcony, z piękną młodą żoną u boku jest dla  biednych, żyjących w izolacji mieszkańców małej górskiej wioski przybyszem z innego świata. Kiedy skończy się sezon i hotel zapadnie w zimowy sen współistnienie tak rożnych światów okaże się bardzo trudne.

Film, który opiera się przede wszystkim na dialogach, staje się źródłem dla wielu refleksji na temat współczesnego człowieka i relacji międzyludzkich, o których będzie można porozmawiać z naszymi gośćmi specjalnymi, twórcami filmu, podczas Festiwalu Dwa Brzegi. W kolejnych newsletterach odkrywać będziemy dalsze niespodzianki jakie przygotowujemy na nasz Mały Wielki Festiwal w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Rezerwujecie sobie czas od 2 do 10 sierpnia! Zapraszamy.

Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow