AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Podchody…” Bogdana Dziworskiego na Dwóch Brzegach

Polski Cartier-Bresson – tak zwykło się o nim mówić. Podobnie jak mistrz francuskiej fotografii, całe życie fotografuje Leicą z obiektywem 50 mm. Bogdan Dziworski operator, reżyser, autor blisko 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych odwiedzi Dwa Brzegi. Obejrzymy jego wystawę „Podchody i inne gry towarzyskie”.

Relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem, obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości to świat uczuć,  który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza jakby na nowo, mówiąc prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem.

„Czasem uda się zrobić zdjęcie warte, jak ktoś powiedział, 1000 słów” -  tak autor mówi w jednym z wywiadów. Prezentowana podczas 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego to doskonała okazja, żeby zobaczyć zdjęcia, z których każde warte jest 1000 słów. „Podchody i inne gry towarzyskie” odsłaniają bardziej znane zdjęcia  artysty – te, które wpisały się już w historię fotografii polskiej – a także te odkryte przez polskiego przedstawiciela Leiki w bogatym archiwum Artysty.

„Na pierwszy rzut oka robią wrażenie fotografii reporterskich. Wyzute z pokusy estetyzowania, malarskich nastrojów, tego natrętnego artyzmu, który czai się w aparacie fotograficznym.  Są często nawet brutalne. Po chwili wszakże doznaję olśnienia, spostrzegam morał, przesłanie, niezwykłość zaobserwowanej chwili naszego życiorysu. I  tak jak w wierszu rozkoszuję się metaforą, hiperbolą czy poetyckim symbolem ukrytym w zgrzebności naszego powszedniego bytu” – tak o zdjęciach pisze we wstępie do albumu  1/250 Tadeusz Konwicki.

Wystawa jest efektem współpracy autora z polskim przedstawicielem Leiki (który objął opieką archiwum fotograficzne Dziworskiego) oraz Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, podczas którego Bogdan Dziworski poprowadzi otwarte warsztaty będące rodzajem wariacji na pograniczu dwóch sztuk – filmu i fotografii.

Wernisaż: 4 sierpnia 2014, godz. 16:00
Warsztaty: 5 sierpnia 2014, godz. 12:30
Wystawa trwa od 2 do 10 sierpnia.
Kazimierz Dolny, ul. Nadwiślańska 9

55 Leica Gallery Warszawa

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow