AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Od Nicka Cave’a po Lutosławskiego

Jacek Kaczmarski, Czesław Niemen, Stanisława Celińska i Nick Cave to tylko niektórzy bohaterowie filmów z sekcji „Muzyka – moja miłość”. Muzyka i kino po raz kolejny na Dwóch Brzegach pokazują, że stanowią duet idealny.

Fani Nicka Cave’a nie mogą przegapić filmu Iaina Forsytha i Jane Pollard „20 000 dni na Ziemi”. Dokument rysuje portret charyzmatycznego australijskiego muzyka, który właśnie przeżywa tytułowy dwudziestotysięczny dzień swojego życia. Pomocą we wniknięciu w umysł artysty służą rozmowy z jego współpracownikami, w tym m.in. Blixem Bargelsem i Kylie Minogue.

Hołd na Dwóch Brzegach będziemy również oddawać polskim twórcom. W „Bardzie” Katarzyny Kościelak przyjrzymy się niejednoznacznej postaci Jacka Kaczmarskiego, a w „Granatowym zeszycie” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk przypomnimy sylwetkę kompozytora Witolda Lutosławiego.

W ramach uczczenia dziesiątej rocznicy śmierci Czesława Niemena pokażemy nowy dokument Krzysztofa Magowskiego „Sen o Warszawie”, w którym reżyser pokazuje losy wielkiego artysty na tle uwikłanego w skomplikowaną rzeczywistość PRL-u. Stolicę zobaczymy również w obiektywie Bartosza Konopki. Jego „Nowa Warszawa” tworzy obraz miasta za pomocą szlagierów wykonywanych przez Stanisławę Celińską i Royal String Quartet oraz opowieści snutych przez samą aktorkę.

„Muzyka – miłość miłość” to jednak nie tylko filmy o muzykach, ale i o samej muzyce. Dlatego programie Dwóch Brzegów znalazła się premierowa „O Samba”, odczarowująca wizerunek Brazylii jako gospodarza Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Gachot Georges, reżyser tego filmu pojawi się w Kazimierzu Dolnym. W „Pożegnaniu z Trianą” i „Pieśniach odkupienia” muzyka to pretekst do opowiedzenia przejmujących ludzkich historii – odpowiednio Romów wypędzonych z tytułowej dzielnicy Sewilli oraz więźniów odsiadujących wyroki w zakładzie karnym w stolicy Jamajki. Reżyserka Amanda Sans Panting będzie naszym gościem i osobiście zaprosi widzów na projekcję.

Ostatnim filmem jaki pokażemy w tej sekcji  jest „O krok od sławy” (zdobywca tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny). Reżyser Morgan Neville zamiast skupiać się na gwiazdach sceny, opowiada o bohaterach drugiego lub trzeciego planu – chórzystach.

Na Mały-Wielki Festiwal zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą już od 2 sierpnia.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow