AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Jan Troell gościem specjalnym festiwalu Dwa Brzegi

Autor, poeta i realista – Jan Troell to obok Bo Widerberga i Ingmara Bergmana jeden z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów. Filmowiec przyjął zaproszenie na tegoroczne Dwa Brzegi.

W ciągu trwającej ponad pół wieku kariery Troell doskonalił filmowy warsztat na każdym polu, będąc reżyserem, ale także scenarzystą, operatorem i montażystą. Do jego najbardziej niezwykłych filmów zalicza się „Emigrantów” i „Osadników”, czyli właśnie te, przy których mógł czuć się autorem par excellence. To artysta, któremu nigdy nie brakowało pomysłów i zawsze towarzyszyła wielka wizja. Gdy próbował swoich sił za oceanem i nakręcił „Narzeczoną Zandy’ego” oraz „Huragan”, amerykański system produkcji znacznie ograniczył jego swobodę, a jego flirt z Hollywood zakończył się równie szybko jak się zaczął.

Na Dwóch Brzegach pokażemy pełnometrażowy debiut Jana Troella, powstały na motywach książki Eyvinda Johnsona, „Powieść o Olofie”, film „Oto twoje życie” – powszechnie docenioną produkcję opowiadająca historię młodego chłopca porzucającego dom rodzinny i rozpoczynającego własne prawdziwe życie. To właśnie przy tym projekcie szwedzki reżyser poznał Maxa van Sydowa, z którym przyszło mu pracować jeszcze siedmiokrotnie. Efekt ich dalszej współpracy zobaczymy na festiwalu w „Hamsunie” – tam Troell obsadził aktora w roli tytułowego kontrowersyjnego norweskiego noblisty. O filmowej odwadze reżysera świadczy również „Il Capitano”, produkcja stanowiąca rekonstrukcję potrójnego morderstwa, które w 1999 roku wstrząsnęło szwedzką opinią publiczną.

W ramach retrospektywy będzie można zobaczyć też „Baśniową krainę”, 3-godzinny dokument o współczesnej Szwecji. Choć jest to obraz poświęcony całemu społeczeństwu, w nim najwyraźniej można dostrzec osobę samego reżysera. Wypowiedzi Rollo Maya, amerykańskiego filozofa i psychologa, uzupełniane są tutaj osobistymi uwagami Troella, który gani swoich rodaków za brak zaangażowania w sprawy państwowe i społeczne.

Mały-wielki Festiwal w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpocznie się już 2 sierpnia.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow