AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

I Bóg stworzył… Andrzeja Chyrę

Demoniczny Gerard z „Długu”, przechodzący przemianę „Komornik”, zakochany w Magdalenie Cieleckiej internauta z  „Samotności w sieci” –  Andrzej Chyra będzie bohaterem tegorocznej odsłony cyklu „I Bóg stworzył aktora…” podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Do czołówki polskich aktorów Chyra trafił piętnaście lat temu przy okazji „Długu”, do tej pory jej nie opuszczając. Dzięki wcieleniu się w rolę budzącego grozę Gerarda Nowaka, gangstera szantażującego dwóch młodych biznesmenów, został nie tylko doceniony przez krytyków, ale na długo zapamiętany przez widzów. Swoją karierę następnie rozwijał w nie mniej ciekawych rolach w „Komorniku”, ”Wszystko, co kocham”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Pracował u boku największych aktorskich gwiazd oraz z najwybitniejszymi reżyserami m.in. z Feliksem Falkiem, Andrzejem Wajdą czy Jerzym Stuhrem. Mimo sukcesów kinowych Andrzej Chyra nie zrezygnował z teatru, gdzie pracował m.in. z Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim i Grzegorzem Jarzyną.

To aktor, który nie boi się wyzwań i podejmowania ryzyka. Udowodnił to współpracując z Konradem Niewolskim przy kontrowersyjnej „Symetrii” i równie mocno zapadającym w pamięć „Palimpseście”. W 2011 roku był jedną z gwiazd „Sponsoringu”, pierwszej zagranicznej produkcji Małgorzaty Szumowskiej. Współpraca z nią przyniosła mu również najlepszą rolę ostatnich lat w filmie  „W imię…”. (obraz zostanie pokazany na Dwóch Brzegach w ramach retrospektywy reżyserki).

Bohaterami cyklu „I Bóg stworzył aktora” na Dwóch Brzegach są artyści, którzy swoimi rolami zachwycali widzów w kinie, telewizji lub teatrze. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gościliśmy m.in. Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Marka Kondrata, Janusza Gajosa czy Jerzego Stuhra.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow