Papuszą zainteresował się zanim zrobiło to kino. Kiedy w 1993 roku Jan Kanty Pawluśkiewicz stworzył „Harfy Papuszy” – dużą formę wokalno-instrumentalną na głosy, chór i orkiestrę, myślał, że to koniec przygody z romską poetką. 16 lat później małżeństwo Krauzów zwróciło się do niego z propozycją wykorzystania utworu w swoim nowym filmie. O historii, która zaczęła się na nowo, kompozytor opowie 7 sierpnia podczas „Lekcji Kina”.
Wspólnie wybierzemy się w niezwykłą podróż do świata Romów. Aby zrozumieć, jak ważna jest muzyka w „Papuszy”, wieczorem tego samego dnia obejrzymy film raz jeszcze. Zrobimy to jednak w szczególnych okolicznościach – w kinie pod gwiazdami, na kazimierskim rynku. Publiczność czeka uczta nie tylko dla ucha, ale również dzięki talentowi pracy autorów zdjęć i scenografów, dla oka.
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Napisał muzykę do wielu przebojów Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy i Grzegorza Turnaua. Na swoim koncie ma również duże formy muzyczne, takie jak „Opera żebracza”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” czy stworzony wspólnie z Markiem Grechutą musical „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej, m.in. do „Wodzireja” i „Bohatera roku” Feliksa Falka, „Ćmy” Tomasza Zygadło, „Gorączki” Agnieszki Holland i „Zawróconego” Kazimierza Kutza.
Muzyka, którą napisał do „Papuszy” przyniosła mu wiele nagród, m.in. Złotego Lwa za najlepszą polską muzykę filmową roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orła 2014.
Do zobaczenia podczas 8. edycji Dwóch Brzegów od 2 do 10 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
« „Kino widzenia” Tadeusza Sobolewskiego Przewrotne kino Liny Wertmüller »
ZNAJDŹ NAS