AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Andersen według Stuhra

Premiera filmu Len Joanny Jasińskiej, wyjątkowej polskiej animacji po rekonstrukcji cyfrowej, połączona z warsztatami filmu animowanego dla dzieci to propozycja festiwalowego Kina za Rogiem.

„Len” to adaptacja bajki Hansa Christiana Andersena zrealizowana z okazji 200 rocznicy urodzin pisarza, z udziałem, jako narratora, Jerzego Stuhra, Honorowego Ambasadora Andersena w Polsce. Ten piękny, poetycki i niezwykle subtelny film dla dzieci o radości poznawania świata i siebie samego, o trudnej sztuce dojrzewania i akceptacji życia we wszystkich jego przejawach, stworzono w unikatowej, autorskiej technice animacji malarskiej bezpośrednio pod kamerą.

Swoje nowe kinowe życie Len zacznie w Kinie za Rogiem, stając się częścią jego filmowej biblioteki, której znaczną część już dziś stanowią polskie animacje dla dzieci. Niektóre z nich – Parauszek, Koziołek Matołek, Reksio, Proszę Słonia– zostaną pokazane w ramach towarzyszących premierze warsztatów edukacji filmowej „Tylko dla dzieci: Namaluj mi bajkę… czyli o magii i tajemnicach animacji”. Poprowadzi je producentka Lnu, Ewa Sobolewska z TV Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. I tak jak w filmie pokazano życie tytułowego bohatera – od ziarnka po papier – tak tu młodzi uczestnicy zostaną wtajemniczeni w proces powstawania filmu animowanego, poznają różne techniki animacji (rysunek, wycinanka, lalka, animacja w materii sypkiej), etapy produkcji i dowiedzą się, jak to wszystko łączy się przed kamerą. Być może przyszli twórcy polskiej animacji swoją przygodę z filmem zaczną właśnie w Kinie za Rogiem.

Seans w Kazimierzu Dolnym już 9 sierpnia o godz. 11.00 festiwalowe Kino za Rogiem w sali KOKPiT w Kazimierzu Dolnym (ul. Lubelska 12).

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow