AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Nowy tydzień na Dwóch Brzegach

Początek retrospektywy Małgorzaty Szumowskiej, polonezy na Dużym Rynku, premiera islandzkiego „Metalhead”, jamajskie „Pieśni odkupienia” i Allan Starski zdradzający tajniki pracy scenografa – tak zaczynamy tydzień na Dwóch Brzegach.

Polonez wyszedł z mody? Nic bardziej mylnego. Dzisiaj wieczorem na Dużym Rynku udowodni to Marcin Masecki razem z orkiestrą dętą. Nowe brzmienie nadadzą mu m.in. nawiązania do surf rocka, hip-hopu, samby i jazzu.

Małgorzata Szumowska to kobieta pracująca, która żadnego tematu się nie boi. Z konfrontacji z obyczajowym tabu wychodzi obronną ręką. Retrospektywę reżyserki rozpocznie „Sponsoring”, w którym w epizodycznej roli pojawia się Andrzej Chyra, bohater tegorocznej sekcji „I Bóg stworzył aktora…”. Od dziś można go spotkać w Kazimierzu.

Kiedy w 1970 roku Black Sabbath nagrał swój pierwszy album, nie tylko zmienił oblicze muzyki, ale ukierunkował życie urodzonej wtedy Hery Karlsdottir, głównej bohaterki filmu „Metalhead”. Reżyserem pokazywanego premierowo na Dwóch Brzegach obrazu jest Ragnar Bragason, jeden z najbardziej utytułowanych islandzkich filmowców i twórca wielu seriali telewizyjnych, które doczekały się dystrybucji zagranicznej, m.in. w BBC.

Jak brzmi więzienne połączenie reggae i hip-hopu? Przekonamy się podczas seansu „Pieśni odkupienia”, dokumentu zrealizowanego w zakładzie karnym w stolicy Jamajki, gdzie skazanych resocjalizuje się muzyką. Tytułowe pieśni to rodzaj terapii, która pozwala wyalienowanym i zagubionym bohaterom odnaleźć sens życia. Na projekcję widzów zaprosi reżyserka obrazu, Amanda Sans Panting.

Każdy ma swoich ulubionych reżyserów, kompozytorów i aktorów. Co ze scenografami? Na Dwóch Brzegach podczas „Lekcji kina” o tajnikach zawodu opowie Allan Starski. Nagrodzony Oscarem za „Listę Schindlera” scenograf współpracował nie tylko ze Stevenem Spielbergiem, ale także z Peterem Webberem („Hannibal. Po drugiej stronie maski”) i Johnem Irvingiem („Prominent”) oraz z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Agnieszką Holland.

Podczas 8. edycji Dwóch Brzegów pokażemy 90 fabuł i 60 filmów konkursowych. Mały-wielki festiwal potrwa do 10 sierpnia.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow