AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Kino (tuż) za rogiem

Idąc w górę ulicą Lubelską napotykam kino, którego przecież w Kazimierzu nie ma. Wstęp wolny. Schodzę po kamiennych schodkach w dół. Można schować się tu przed upałem. Przy ścianie kolorowe leżaki. W pomieszczeniu prowadzącym do sali kinowej – wystawa malarstwa. Tak wygląda Kino za Rogiem.

„Kameralne kina prowadzone przez miłośników X muzy działają z powodzeniem w dwudziestych miastach Polski. Idea jest prosta. Stworzyć miejsce, w którym można się spotkać i obejrzeć filmy, realizowane właśnie po to, aby wyświetlać je w kinie” – mówi koordynatorka programu, Monika Wachowczyk. Organizatorzy pomagają w sprowadzeniu wysokiej jakości sprzętu projekcyjnego i przystosowaniu sali. Sieć kin tworzy wokół siebie kameralne wspólnoty, kwota jaką trzeba zapłacić za wejście na seans jest symboliczna, nie przekracza pięciu złotych.

Kina za Rogiem mogą równocześnie pełnić funkcję lokalnej galerii sztuki i miejsca spotkań. Powstają w gminnych szkołach, urzędach miasta, budynkach straży pożarnej. Można je zorganizować wszędzie, koordynatorzy służą pomocą wszystkim tym, którzy chcieliby prowadzić własne kino z ambitnym repertuarem. „Kto wie, jeżeli w Kazimierzu znajdzie się aktywista, to może już niedługo powstanie tutaj kameralne, ale prawdzie kino” – dodaje koordynatorka programu.

Anna Galewska, Głos Dwubrzeża

KONFERENCJA PRASOWA | KINO ZA ROGIEM NA DWÓCH BRZEGACH

Czy da się znaleźć alternatywę dla masowości multipleksu i samotności w sieci lub przed telewizorem? I czy rzeczywiście, jak u mistrza Gałczyńskiego, „najlepsze te małe kina”, jak te spod znaku Kina za Rogiem? O tym rozmawiać będą uczestnicy konferencji, która – jako jedno z wydarzeń organizowanych przez KzR podczas 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – odbędzie się 4 sierpnia o godz. 11 w Cafe Kocham Kino.

Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna festiwalu, a udział w nim wezmą: Grzegorz Molewski, inicjator projektu Kino za Rogiem, Stefan Kamiński, prezes KIGEiT, organizatora klastra, w którego ramach realizowany jest projekt Kino za Rogiem, oraz przyjaciele przedsięwzięcia, czynnie je wspierający – Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Maria i Józef Piniorowie.

Sieć Kino za Rogiem, której ideą jest przywrócenie możliwości wspólnego przeżywania sztuki, tworzy  alternatywę dla tych widzów, którzy nie chcą – lub nie mogą – korzystać z oferty dużych kin czy ograniczać się do samotnych domowych seansów przed ekranem komputera bądź telewizora. Zamiast tego – małe profesjonalne kino i wielkie emocje, jakie daje oglądanie dobrego filmu razem z innymi ludźmi, z filiżanką kawy czy lampką wina.

Poczuć atmosferę Kina za Rogiem będzie można w specjalnie przygotowanych na potrzeby festiwalu salach kinowych w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Festiwalowy repertuar – 29 filmów w 4 sekcjach – pokazuje różnorodność gatunkową i tematyczną filmowej Biblioteki KzR, w której na równych prawach sąsiadują ze sobą zrekonstruowana cyfrowo klasyka kinematografii i filmowe nowości, fabuły i dokumenty, animacje dla dzieci i kino dla dorosłych. Wśród nich między innymi mistrzowskie filmy Andrzeja Wajdy oraz inspirowane brawurową akcją działaczy dolnośląskiej Solidarności (w tym Józefa Piniora) „80 milionów” Waldemara Krzystka.

W sierpniu Kino za Rogiem połączy Dwa Brzegi, a od kilku miesięcy łączy całą Polskę. W sieci Kino za Rogiem systematycznie przybywa kin – w ośrodkach kultury, kawiarniach, szkołach, bibliotekach – których bywalcy zdecydowanie wybierają trzecią drogę. I małe kina.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow