MIĘĆMIERZ | Strug. Leśmian. Soyka

Data
Godzina
Miejsce
03/08/2014
17:30
GALERIA KLIMATY


Skład: Adam Strug – śpiew, akordeon, Stanisław Soyka – fortepian

OPIS

Podczas Festiwalu Dwa Brzegi w Mięćmierzu odbędzie się premierowe wykonanie zbioru pieśni do wierszy Bolesława Leśmiana.

Album  pt. „Strug. Leśmian. Soyka” wydany właśnie przez Universal Music Polska jest efektem spotkania dwóch osobowości muzycznych: Adama Struga i Stanisława Soyki. Dlaczego Leśmian? Dla  obu artystów jego twórczość  znaczy coś  innego. Według Adama Struga „najistotniejsze w jego twórczości jest wirtuozerskie połączenie teologii i erotyki”.  Dla Stanisława Soyki z kolei jego wiersze są muzyką samą w sobie: „To jednorodny modus. Można do końca nie rozumieć jego języka, a zachwycić się Leśmianem”. Te dwa punkty widzenia zaowocowały innym spojrzeniem na dzieło poety. Dzięki fortepianowym opracowaniom Stanisława Soyki  i  hipnotycznemu barytonowi autora piosenek, Adama Struga, liryka Leśmiana zyskuje niejako nowy wymiar  nie tracąc jednak pierwotnej zmysłowości i ducha.

Usłyszymy utwory: „Z dziennika I”, „Klęska”, „Mrok na schodach”, „Niewiara”, „Nocą umówioną”, „Po ciemku”, „Po co tyle świec nade mną”, „Róża”, „Z dziennika II”, „Szczęście”, „Tam na rzece”, „W słońcu”, „Skończoność”, „Żołnierz”, „Urszula Kochanowska”, „Szumią ptaków loty”, „We śnie”, „Tajemnica”, „Księżycowy wiersz”, „Boże pełen w niebie chwały”.

www.universalmusic.pl
www.adamstrug.pl
www.soyka.pl
www.facebook.com/AdamStrug
www.facebook.com/StanislawSoyka

WYKONAWCY
ADAM STRUG – Śpiewak, instrumentalista, poeta, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, etnomuzykolog. Wykonuje pieśni kurpiowskie i twórczość autorską. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane w tradycji ustnej, z którym zrealizował płytę „Requiem Polskie”. Brał także m.in. udział w nagraniach 12 albumów Kapeli Brodów, Antoniny Krzysztoń, Jacka Mielcarka oraz wydawnictw Programu II Polskiego Radia – „Muzyka Źródeł”, „Nowa Tradycja”. Artysta pojawia się na scenie od lat dwudziestu pięciu. „Pojawia się” jest wyrażeniem odpowiednim, gdyż spotkać się z jego autorską muzyką było do tej pory swojego rodzaju wyczynem. W roku 2012 ukazała się autorska płyta Adama Struga – „Adieu”. Nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2012.

STANISŁAW SOYKA – Wokalista jazzowy, pianista, kompozytor. Zadebiutował w 1979 w Filharmonii Narodowej w Warszawie, śpiewając utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów (album „Don't You Cry”). Kolejne albumy to: „Blublula” (jazzowa płyta roku 1981), „Soyka Sings Ellington”, „Stanisław Soyka”, „Radioaktywny”. Z końcem lat 80. Soyka rozpoczął współpracę z Januszem Yaniną Iwańskim. Duet Soyka & Yanina nagrał szereg płyt, m.in. „Acoustic” i „Neopositive” (z przebojem „Tolerancja”). Wydany w latach 90. album „Soyka. Sonety Shakespeare” to wybór 12 sonetów w przekładach Macieja Słomczyńskiego i Stanisława Barańczaka. Następnie ukazują się płyty: „Nr 17” (z „Allegro ma non troppo” do wiersza Wisławy Szymborskiej), „Polskie Pieśni Wielkopostne”, „Soykanova”, „Sztuka błądzenia”. W 2003 Soyka nagrał muzykę do słów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. Album „Studio Wąchock” to początek nowego etapu w twórczości Stanisława Soyki. Artysta śpiewa wiersze Miłosza „Który skrzywdziłeś” i „Stary człowiek ogląda TV” oraz wiersz „Czułość” Zbigniewa Herberta. W 2010 podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry zostaje nagrodzony za najlepszą oryginalną muzykę (słuchowisko „Jeszcze się spotkamy młodsi”). W tym samy roku ukazuje się album „Soyka...tylko brać. Osiecka znana i nieznana” - spontaniczne i świeże podejście do twórczości Agnieszki Osieckiej, a w roku kolejnym „Stanisław Soyka śpiewa 7 wierszy Czesława Miłosza”, promowany utworem „Na cześć księdza Baki”, nagranym w duecie z Czesławem Mozilem. Soyka zostaje uhonorowany nagrodą Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości. Rok 2012 przynosi album z piosenkami Czesława Niemena „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi”. Stanisław Soyka – wciąż inny wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni.”

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow