KORZENIOWY DOM COOLTURY | Jacek Bieleński i Marynarze Łodzi, support: Latające Pięści

Data
Godzina
Miejsce
09/08/2014
20:00
PRZYSTANEK KORZENIOWA


Skład: JACEK BIELEŃSKI i MARYNARZE ŁODZI: Jacek Bieleński – wokal, gitara, Robert Tuta – gitara, Piotr Gwadera – perkusja, Wojtek Michalec – bas, LATAJĄCE PIĘŚCI: Michał Głowacki – wokal, Mateusz Urbański – bas, Paweł Kowalski – perkusja

OPIS

JACEK BIELEŃSKI i MARYNARZE ŁODZI – Bielas i Marynarze Łodzi to powrót do czasów, kiedy koncerty grano używając wyłącznie gitarowych i wokalowych wzmacniaczy.

Ta niezwykle żywa muzyka to połączenie tradycji bluesa i country z elementami punk, ale przede wszystkim to czysty rock’n’roll. Marynarze sami nigdy nie wiedzą jak skończy się piosenka, którą zaczynają grać na koncercie, ile zwrotek zaśpiewa Jacek, ani co jest następne na setliście, której nigdy nie przygotowują. Frontman na bieżąco aranżuje utwory, a wytrawni muzycy zespoleni ze swoimi instrumentami czujnie wpasowują się w klimat danej chwili. To wszystko sprawia, że koncerty grupy są niepowtarzalne i wyjątkowe, czego dowodem jest zawsze entuzjastyczne przyjęcie na koncertach zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Jacek Bieleński znany z Plastic Bag i Pafullon jako wokalista i tekściarz jest również scenarzystą, absolwentem łódzkiej Szkoły Filmowej, bywa aktorem. Jego piosenki śpiewa wielu znanych polskich artystów od Fiolki po Marylę Rodowicz, a międzypokoleniowy hit „Dentysta sadysta” w wykonaniu Różowych Czubów ze słowami Bieleńskiego bije obecnie rekordy oglądalności w serwisie YouTube. Marynarze to znani łódzcy muzycy współtworzący miejski underground. Na gitarze gra Robert Tuta (muzyk Aggressivy 69, NOT'u, 1984). Za perkusją zasiada Piotr Gwadera grający w zespołach L.Stadt, Blisko Pola, Bogowie i wielu innych. Na gitarze basowej gra Wojtek Michalec znany między innymi z takich zespołów jak Mięśnie, X czy Cool Kids of Death.

LATAJĄCE PIĘŚCI – Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, głównie w stolicy, ale również w Krakowie, Puławach i Świnoujściu, gdzie biorąc dwukrotnie udział w festiwalu Fama, zdobył nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej w 2012 roku i wyróżnienie „Dostaliby nagrodę, gdyby w zeszłym roku nie dostali Trytona” w roku kolejnym. Teledysk do utworu „Meat Me At The Love Parade” zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowe Zwierciadła w Ostrołęce i nominację do Nagrody YACH w kategorii Innowacja. W maju 2014 roku zespół zdobył główną nagrodę na Nowodworskim Festiwalu Rockowym. Latające Pięści to nieszablonowe trio: bas, perkusja, wokal. Okazuje się, że to wystarcza. W autorskich piosenkach, czy pieśniach raczej, groteska przechodzi w patos. Jest tutaj kontrkulturowe przesłanie, ale jest także odrobina szyderstwa z tej konwencji. Muzycy, inteligentni jak sam diabeł, grają z publicznością w dziwną grę. Proponują transową zabawę, w pewnym momencie śmiech więźnie jednak w gardle.

„Nie jesteśmy kumplami z podwórka. Nie jesteśmy kolegami z pracy. Wielkie to ryzyko nazwać się i określić. Chcemy być po prostu! To że spotkaliśmy się gdzieś kilka lat temu to tylko określenie miejsca w czasie. Jesteśmy poza czasem. Jesteśmy poza gatunkami muzycznymi. Gdyby nas nie było, trzeba było by nas wymyślić. Jest nas trzech, a to święta cyfra. Każdy z nas jest inny, a to świetna zaleta. Naszym językiem atomowa wibracja basu. Naszym wyznaniem wiary eksplozja rytmu. Naszą twarzą nasze słowa. Jesteśmy Latające Pięści”.

www.facebook.com/latajacepiesci

KLUBOJADALNIA PRZYSTANEK KORZENIOWA – Parafrazując Anatola Sterna: „Leży [...] pod nieznaną nam szerokością geograficzną. Jest to drobny punkcik na mapie. Niekiedy tak drobny, że nie notuje go kartograf. A jednak są chwile, gdy ten punkcik się rozrasta, olbrzymieje uparcie - zasłania sobą całą mapę”. 28 kwietnia 2014 roku Przystanek Korzeniowa obchodziła drugie urodziny. Powstała z miłości do Kazimierza, smacznej i odważnie przyprawionej kuchni oraz muzyki i sztuki. Leży u podnóża jednego z najpiękniejszych kazimierskich wąwozów - wąwozu Korzeniowy Dół. To miejsce, w którym jedzenie ma inny smak, a muzyka towarzyszy odwiedzającym je gościom każdego dnia. Ostatnie dwa lata obfitowały kilkudziesięcioma wydarzeniami artystycznymi, koncertami i wystawami zorganizowanymi w ramach Korzeniowego Domu Cooltury. Wegetariańska i wegańska kuchnia żyje w symbiozie z kuchnią, w której mięsiwo stanowi istotny element. Rzemieślniczo wytwarzane piwa i wina zaspokoją każdy gust, a śpiew ptaków i wszechotaczająca to miejsce przyroda pozwolą dotknąć prawdziwego kazimierskiego ducha. Korzeniowa od niedawna posiada swoją ambasadę na Małym Rynku (Przystanek Dobra), w której można uzyskać informacje o aktualnych wydarzeniach jak również odpocząć i naładować akumulatory.

Przystanek Korzeniowa, muzyczny partner Festiwalu Dwa Brzegi, zaprasza na spotkanie z artystami, których muzykę będzie można usłyszeć zarówno na scenie Korzeniowego Domu Cooltury na kazimierskim rynku jak również w Klubojadalni Przystanek Korzeniowa.

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa, ul. Doły 43
www.facebook.com/korzeniowa
Klubojatka Przystanek Dobra, Mały Rynek 1
www.facebook.com/korzeniowadobra

Korzeniowy Dom Cooltury

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow