04/08/2014
21:00
DUŻY RYNEK
Skład: Marcin Masecki – dyrektor, pianino, Maurycy Idzikowski, Filip Mazur – trąbki, Michał Górczyński, Tomasz Stawiecki – klarnety, Bartek Smorągiewicz, Tomasz Duda – saksofony, Michał Tomaszczyk, Piotr Wróbel – puzony, Jerzy Rogiewicz – perkusja
OPIS
„Polonezy” – nowy projekt Marcina Maseckiego – to 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy jego autorstwa.
Jak mówi sam artysta: „Polonez, taniec narodowy, to forma zapomniana, wręcz martwa. Nie spełnia już swojej roli tańca balowego, nie jest też muzyką ku pokrzepieniu serc. Dziś mamy do czynienia z polonezem jedynie na studniówce oraz na recitalach chopinowskich”. Ten właśnie “brak” poloneza był jednym z głównych bodźców do skomponowania materiału. Drugim była niezwykle żyzna rozmowa z Janem Bernadem o miejscu folkloru w sztuce współczesnej, oraz zaproszenie z jego strony na prawykonanie „Polonezów” na Festiwalu Kody w Lublinie.
O samych kompozycjach można powiedzieć, że świadomie łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, 19-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich (pierwszy utwór jest napisany w formie allegra sonatowego). Oprócz tego, jako współczesne kompozycje, zawierają w sobie całą plejadę brzmień z dzisiejszego krajobrazu muzycznego. Pojawiają się nawiązania do surf rocka, hip-hopu, samby, czy jazzu. Do tego dochodzi typowa dla Maseckiego fascynacja wszystkim co krzywe, niezręczne, niewygodne, oscylujące pomiędzy walorem i jego brakiem, czasem nawet frenetycznie.
Większość utworów została napisana na początku 2012 roku podczas miesięcznego pobytu w Urugwaju. Wgrudniu orkiestra weszła do studia i nagrała płytę, która ukaże się nakładem wytwórni Lado ABC oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA. Dodatkowym partnerem jest Fundacja Rozdroża, organizator Festiwalu Kody.
www.marcinmasecki.com
www.ladoabc.com
WYKONAWCY
MARCIN MASECKI (ur. 1982) - Warszawiak, pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Bruskeli z zespołem Alchemik. Prowadzi, bądź jest członkiem niezwykle różnorodnej ilość projektów o szerokim zasięgu stylistycznym. Kreatywnie przekracza granice między poszczególnymi gatunkami oraz między tak zwaną sztuką wysoką i niską. Obecnie jest członkiem międzynarodowego zespołu rockowego Paristetris, prowadzi sekstet jazzowy Profesjonalizm oraz 10-osobową orkiestrę dętą Polonezy - grającą polonezy własnego autorstwa. Jest też dyrektorem artystycznym pierwszej edycji WORu - Warszawska Orkiestra Rozrywkowa, 18-osobowy big band złożony z warszawskich muzyków pochodzących z różnych środowisk muzycznych. Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Gra najczęściej jak tylko może na swoim spersonalizowanym 6-oktawowym pianinku i stara się w swoich interpretacjach ożywić dość już skostniałe pomniki kultury europejskiej. Tak na przykład pierwsza płyta z tego gatunku "Die Kunst der Fuge" J.S. Bacha została zagrana na tradycyjnym fortepianie ale za to nagrana na stary dyktafon kasetowy. Współpracuje/ował z wieloma artystami m.in. Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Macio Moretti, Pink Freud, Muzykoterapia, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Piotr Orzechowski, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński, Candelaria Saenz Valiente oraz Pictorial Candi. W 2013 Arysta został uhonorowany dwiema nagrodami: Mateuszem Trójki oraz Paszportem Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa. Mieszka w Warszawie i w Buenos Aires.
ZNAJDŹ NAS