Czy da się znaleźć alternatywę dla masowości multipleksu i samotności w sieci lub przed telewizorem? I czy rzeczywiście, jak u mistrza Gałczyńskiego, „najlepsze te małe kina”, jak te spod znaku Kina za Rogiem? O tym rozmawiać będą uczestnicy konferencji.
Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna festiwalu, a udział w nim wezmą: Grzegorz Molewski, inicjator projektu Kino za Rogiem, Stefan Kamiński, prezes KIGEiT, organizatora klastra, w którego ramach realizowany jest projekt Kino za Rogiem, oraz przyjaciele przedsięwzięcia, czynnie je wspierający – Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Maria i Józef Piniorowie.
Sieć Kino za Rogiem, której ideą jest przywrócenie możliwości wspólnego przeżywania sztuki, tworzy alternatywę dla tych widzów, którzy nie chcą – lub nie mogą – korzystać z oferty dużych kin czy ograniczać się do samotnych domowych seansów przed ekranem komputera bądź telewizora. Zamiast tego – małe profesjonalne kino i wielkie emocje, jakie daje oglądanie dobrego filmu razem z innymi ludźmi, z filiżanką kawy czy lampką wina.
Poczuć atmosferę Kina za Rogiem będzie można w specjalnie przygotowanych na potrzeby festiwalu salach kinowych w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Festiwalowy repertuar – 29 filmów w 4 sekcjach – pokazuje różnorodność gatunkową i tematyczną filmowej Biblioteki KzR, w której na równych prawach sąsiadują ze sobą zrekonstruowana cyfrowo klasyka kinematografii i filmowe nowości, fabuły i dokumenty, animacje dla dzieci i kino dla dorosłych. Wśród nich między innymi mistrzowskie filmy Andrzeja Wajdy oraz inspirowane brawurową akcją działaczy dolnośląskiej Solidarności (w tym Józefa Piniora) „80 milionów” Waldemara Krzystka.
W sierpniu Kino za Rogiem połączy Dwa Brzegi, a od kilku miesięcy łączy całą Polskę. W sieci Kino za Rogiem systematycznie przybywa kin – w ośrodkach kultury, kawiarniach, szkołach, bibliotekach - których bywalcy zdecydowanie wybierają trzecią drogę. I małe kina.
Więcej szczegółów o Kinie za Rogiem: www.kinozarogiem.pl.
ZNAJDŹ NAS