KOKPIT | Kazimierz Dolny w fotografiach Adama Bujaka i Marcina Bujaka

Data
Godzina
Miejsce
09/08/2014
13:00
KOKPIT


OPIS

Promocja albumu wydanego przez Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” i wydawnictwo Gaudium.

Album „Kazimierz Dolny w fotografiach Adama Bujaka i Marcina Bujaka” odsłania urokliwe zakątki Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Mistrzowskie fotografie pozwalają odkryć piękno architektoniczne, malowniczość krajobrazów, uchwycony migawką bogaty świat artystyczny. Poszczególne rozdziały albumu przeprowadzają nas po wybranych miejscach, zabytkach, zwracając uwagę na szczegóły prezentowane w oprawie pięknych nadwiślańskich pejzaży opowiedzianych przyrodą i grą światła.
 
Na spotkaniu obecni będą autorzy zdjęć i wydawcy, a słowo wstępne o idei powstania tego pięknego wydawnictwa wygłoszą prezes Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” – dr Andrzej Pawłowski oraz ks. Tomasz Lewniewski. Podczas spotkania będzie można kupić album i poprosić o autograf autorów, jak również będzie możliwość nabycia wydanych w ubiegłym roku albumów „Renesans Lubelski” i „Fara w Kazimierzu Dolnym” z fotografiami Adama Bujaka i jego syna Marcina Bujaka.

Miejsce: KOKPIT, ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny  
www.kokpit.com.pl

KOKPIT

ADAM BUJAK – Artysta fotografik. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, uhonorowany przez MKiDN Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Autor ponad stu trzydziestu albumów, plakatów i kalendarzy. Zasłynął przede wszystkim jako fotograf papieża Jana Pawła II, jak również niestrudzony dokumentalista polskiej historii, tradycji, zwyczajów i architektury. W absolutnie unikatowy sposób uwiecznia na zdjęciach obrzędy i rytuały religijne tak chrześcijan jak i przedstawicieli innych wyznań. Jego fotografie nie tylko ilustrują wydarzenia, ale przede wszystkim oddają towarzyszące im emocje i przeżycia uczestników. Jak mało który artysta bowiem, Adam Bujak posiadł dar uchwycenia w kadrze nawet najbardziej ulotnych momentów ludzkiego życia. Jego talent, ale przede wszystkim osobowość i skromny charakter, otwierają przed jego obiektywem miejsca niedostępne dla zwykłych ludzi. Tak było między innymi podczas prac nad albumem o polskich klasztorach kontemplacyjnych Kamedułów, Norbertanek i Karmelitanek, prawosławnej Rusi, czy zamkniętej i nieufnej społeczności Romów. Urodzony w 1942 roku w Krakowie, całe dotychczasowe życie prywatne i zawodowe związał z tym miastem, Jest członkiem ZPAF oraz Royal Photographic Society w Londynie. Należy również do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii. Swoje prace prezentuje w kraju i za granicą, współpracował z wieloma wydawnictwami. Wystawę stałą twórczości Adama Bujaka można podziwiać w Domu Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

www.adambujak.pl

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow