LETNIE KONCERTY ORGANOWE | Dan Lönnqvist, Urszula Mizia

Data
Godzina
Miejsce
02/08/2014
19:30
KOŚCIÓŁ FARNY


Dan Lönnqvist – organy, Urszula Mizia – wiolonczela, prowadzenie: Paweł Kasjan

OPIS

Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara.

Antonio de Cabeçon (1510-1566): Differencias sobre el canto Llano del Cavallero
Johann Pachelbel (1653-1756): Was Gott tut das ist wohlgetan / Canon for Cello and Organ (arr. by Daniel Dorff)
Henry Eccles (1670-1742): Sonata in G-minor (arr. Kazimierz Wiłkomirski) / Preludium, Courante
Dietrich Buxtehude (1637-1707): Toccata in G, BuxWV 164, Fuga in C, BuxWV 174
Camille Saint-Saens (1835-1921): Prierie op.158 for cello and organ
Edward Elgar (1857-1934): Idylle op. 4 No. 1 / Land of Hope and Glory op. 39 No. 1
Baldassare Galuppi (1706-1785): Sonata per Flauto
Giulio Caccini (1551-1618): Ave Maria

WYKONAWCY
DAN LÖNNQVIST – Studiował pod kierunkiem Folke Forsmana w Akademii Sibeliusa, którą ukończył w 1986 jako organista, a w 1987 uzyskał tytuł magistra muzyki kościelnej. W tym samym roku zadebiutował jako solista w helsińskiej katedrze. Swoje umiejętności doskonalił za granicą pod okiem znakomitych organistów, profesorów: Hansa Fagiusa (Sztokholm), Jona Laukvika (Stuttgart) i Jacques‘a van Oortmerssena (Amsterdam). Uczestniczył także w kilku kursach mistrzowskich. Dan Lönnqvist koncertuje nie tylko w krajach skandynawskich, ale także w Niemczech, Polsce, na Litwie, Łotwie, w Szwajcarii, Luksemburgu, Włoszech, Czechach i USA (Katedra Narodowa w Waszyngtonie). Wielokrotnie występował gościnnie podczas Letniego Festiwalu Organowego w Thüringen, gdzie również był członkiem jury konkursu organowego „Orgelland Thüringen”. Dan Lönnqvist wykłada muzykę organową w Novia University of Applied Sciences w Jakobstad w Finlandii. Jako długoletni prezes stowarzyszenia Calcanten organizuje wydarzenia muzyczne takie jak „Muzyka na Letnie Wieczory” i „Koncerty Organowe w Jokobstad”.

URSZULA MIZIA – Wiolonczelistka, pedagog, organizator życia muzycznego, doktor habilitowany na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. dr. Witolda Hermana oraz w klasie kameralistyki, prowadzonej w tej uczelni przez prof. Marię Szmyd-Dormus. Tytuł magistra sztuki i dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1988. W lutym 2013 uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uprawia ożywioną działalność artystyczną. Występuje z recitalami wiolonczelowymi, współpracuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi, koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, Holandii, Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Finlandii, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, w Wielkiej Brytanii i Słowacji. Od 1995 kieruje działalnością Bielskiego Towarzystwa Muzycznego. Jest autorką projektu edukacyjnego „Wychowanie przez muzykę” realizowanego we współpracy z Bielskim Centrum Kultury i współfinansowanego przez Gminę Bielsko – Biała. Jest autorką licznych artykułów naukowych publikowanych w wydawnictwach polskich, czeskich i ukraińskich, transkrypcji na wiolonczelę oraz monografii „Nurt mimetyczny w literaturze wiolonczelowej”. Nominowana do nagrody „Złota Superata” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2004. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”(2007). Ma w swoim dorobku nagrania archiwalne, płyty DVD oraz CD m.in.: Muzyka w Bielsku-Białej I, Muzyka w Bielsku-Białej III, Klejnoty Muzyki Polskiej, Muzyka Romantyczna, Transkrypcje koncertowe na wiolonczele, Poznajmy nasze korzenie, Witold Lutosławski – kolory muzyki, kolory życia, Muzyka łączy narody.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow